Dışişleri bakanlığından o anlaşam için çok sert tepki

37

Dışişleri Bakanlığının Sözcüsü görevinde bulunan Hami Aksoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte Fransa arasında gerçekleşen savunma iş birliğiyle ilgili olarak, ”Ada’nın tamamıyla birlikte ve Kıbrıs Türklerini temsil etmemekte bulunan GKRY, bu şekilde bir anlaşma yapmak için ehil ve ayrıca yetkili değildir” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığının Sözcüsü görevinde bulunan Hami Aksoy GKRY ila Fransa arasında gerçekleşen savunma iş birliğiyle alakalı soruya yanıt verdi. Aksoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’yle Fransa’nın arasında 4 Nisan 2017 tarihi içerisinde imzalanmış olan ”Savunma alanlarında İşbirliği Anlaşması’nın 1 Ağustos 2020 tarihi içerisinde yürürlüğe girmiş olduğunun 15 Ağustos tarihinde duyurulmuş olduğunu belirtti.. Aksoy açıklamasında; ”Daha öncesinde de gerçekleştirmiş olduğumuz açıklamalar içerisinde belirtmiş olduğumuz gibi, Ada’nın hepsini ve Kıbrıs Türklerini temsil etmemekte olan GKRY, bu şekilde bir anlaşma yapma konusunda ehil ve de yetkili değildir” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Sözcü Aksoy açıklamasının devamında; ”bahsi geçen bu anlaşma, 1960 Antlaşmalarının yanı sıra bu Antlaşmalar tarafından kurulmuş olan dengeye aykırı durumdadır. Doğu Akdeniz Bölgesi üzerinde istikrarla beraber güvenliğin sağlanması şeklindeki gayretleri de sekteye uğratma riski barındırıyor. Türk tarafı geçmiş dönemlerde söz konusu bölgenin bir refah ile birlikte istikrar alanı haline gelmesi konusunda çok yapıcı ve olumlu öneriler yapmış, fakat söz konusu bu öneriler Rum – Yunan ikilisi aracılığıyla kabul edilmemiştir” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.