Amerika’dan Doğu Akdeniz konusunda yorum geldi

32

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı tarafından Doğu Akdeniz bölgesi üzerindeki Yunanistan ile birlikte Fransa deniz kuvvetlerinin ortak bir şekilde yapacakları tatbikata yönelik olarak bir açıklama gelmiş durumda. Bakanlık Sözcüsü görevinde bulunan Jonathan Hoffman, tatbikat ile alakalı endişe duymakta olduklarını da ifade ederek; ”Bölge üzerinde gerilimin azalmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yunanistan ile birlikte Fransa’nın Doğu Akdeniz bölgesi içerisinde ortak bir şekilde askeri tatbikat düzenledikleri bildirilmiş durumda. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, 2 tane dost ülkenin daimi askeri iş birliğinin kapsamında Türkiye’nin NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan etmiş olduğu söz konusu sahayı da kapsamakta bulunan bölge üzerinde bugün ortak askeri tatbikat icra etmiş olduğu açıklamasında bulundu. İki ülke tarafından ortak bir şekilde yaptıkları tatbikata yönelik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden de açıklama gelmiş durumda. Pentagon Sözcüsü görevinde bulunan Jonathan Hoffman, Yunanistan ile birlikte Fransa deniz kuvvetlerinin Akdeniz Bölgesinin doğu bölgesinde ortak tatbikat füzenlemiş olmalarından endişe duymakta olduklarını da ifade etti.

Hoffman, bugün içerisinde gerçekleşen basın toplantısı esnasında, Yunanistan ile birlikte Fransa’nın ortak tatbikatıyla alakalı olarak; ”Doğu Akdeniz bölgesinde gerçekleşen gelişmelerden endişeli bir durumda bulunduğumuz ortada” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.