DSÖ’den Rusya’nın covid-19 aşısıyla alakalı açıklama

17

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın tescil etmiş olduğu ilk koronavirüs aşısıyla alakalı olarak gerçekleştirmiş olduğu bir açıklama üzerinde iki tarafın ön yeterlilikle alakalı olarak görüşmekte olduğunu ifade etti. Bahsi geçen bu aşının Kasım ayı içerisinde Brezilya’da üretilecek olduğu açıklaması yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Vladimir Putin’in ‘Benim kızım da denedi” ifadelerine yer vererek duyurmuş olduğu, tescil edilmiş ilk koronavirüs aşısıyla alakalı olarak Rusya’la ön yeterliliğin yanı sıra bütün güvenlik ile birlikte etki verileri çalışmalarının yürütülmekte olduğu açıklamasında bulundu. Rusya’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Vladimir Putin’in dünyanın üstünde tescil edilmiş olan ilk koronavirüs aşısının Rusya’da bulunmuş olduğunu duyurmasının hemen sonrasında aşının Kasım ayı içerisinde de Brezilya’da üretilecek olduğu belirtildi.

DSÖ’den yapılmış olan açıklama içerisinde de şu ifadeler yer aldı; ”Rusya’nın sağlık yetkilileri ile irtibat halindeyiz. Aşının DSÖ ön yeterliliğini sağlayabilmesiyle alakalı görüşmeler devam etmekte. Bu söz konusu ön yeterlilik ise aşının bütün güvenlik ile birlikte etki verilerinin titiz bir şekilde incelenmesini kapsamakta

”Rusya Devlet Başkanı görevinde bulunan Putin’in yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa, Rusya Sağlık Bakanlığı; Gamaley Epidemiyoloji ile birlikte Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olan koronavirüs aşısını tescil etmiş durumda. Rusya böylelikle de koronavirüsle alakalı aşıyı tescil etmiş olan ilk ülke oldu. Aşıyı ilk deneyimlemiş olan isimlerden bir tanesi de Putin’in kızı olarak öne çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.