Lübnan’daki hükümet istifa etmiş durumda

29

Lübnan’ın başkenti olarak öne çıkan Beyrut kentinde 160 insanın yaşamını yitirmiş olduğu patlamadan sonra başlamış olan protestolara hükümet daha çok dayanamayarak Lübnan Sağlık Bakanı görevinde bulunan Hamad Hasan ile birlikte Başbakan görevindeki Hassan Diyab’ın istifa etmiş olduğu açıklaması yapıldı.

Lübnan’ın başkenti olarak öne çıkan Beyrut kenti içerisinde 4 Ağustos tarihinde gerçekleşen, 160 kişinin yaşamını yitirmiş olduğu ve 6.000 taneden çok insanın yaralanmış olduğu patlamadan hemen sonra halk sokaklara döküldü. Protestolara daha çok dayanamamış olan kabineden beş tane bakanın görevi bırakma kararı almasının sonrasında hükümetin başı olarak kalan Hassan Diyab da istifasını duyurdu.

Lübnan Sağlık Bakanı görevinde bulunan Hamad Hassan, gazetecilere yapmış olduğu özel bir açıklama içerisinde, bugün gerçekleşen kabine toplantısının hemen sonrasında bütün bakanların istifa dilekçelerini Başbakan görevinde bulunan Hassan Diyab’a sunmuş olduğunu ifade etti. Hassan bunun sonrasında ise, Başbakan’ın söz konusu bu istifaları Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Mişel Avn’a iletmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek olduğunu da ifade etti.. Başkent Beyrut içerisinde çok büyük bir yıkıma sebep olan patlamanın hemen sonrasında son günlerde bakanlardan bazılarının istifa etmiş olduğuna işaret eden Sağlık Bakanı, bahsi geçen bu kararın facianın doğurmuş olduğu baskı karşısında alınmış olduğunu da ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.