Beyrut’ta çıkan çatışmada 1 polis hayatını kaybetti

15

Lübnan’ın başkenti olarak öne çıkan Beyrut kentinde vatandaşlar, 4 Ağustos tarihi içerisinde gerçekleşen patlamadan sorumlu tutmakta olan devlet yetkili isimlerini protesto edebilmek amacıyla sokaklara dökülmüş durumda. Protestocuların yanı sıra güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışma esnasında ise bir tane polis memuru yaşamını yitirdi,

Beyrut kenti içerisinde liman bölgesinin olduğu yerde gerçekleşen patlamadan sorumlu tutmakta oldukları yöneticileri protesto etme konusunda isteği bulunan göstericilerle güvenlik güçlerinin arasında meydana gelen çatışma esnasında bir tane polis memuru yaşamını yitirirken, 238 kişinin de yaralandığı açıklandı. Lübnan’ın başkenti olarak öne çıkan Beyrut kentindeki Beyrut Limanı içerisinde 4 Ağustos tarihinde gerçekleşen patlamanın hemen sonrasında binlerce sayıdaki insan sokaklara dökülüp, ”Hesap Günü” isminin altında gösteri düzenlemeye başladı. Protestocular, liman üzerinde yaşanmış olan patlamadan dolayı ilk sırada Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Mişel Avn olmak üzre bütün yöneticilerin istifa etmelerini talep etti.

Başkentte yer alan Şehitler Meydanı içerisinde bir araya gelmiş bulunan protestocular parlamento binasına doğru yürüyüş yapmak istedi. Polis ekipleri ise, göstericilerin söz konusu bu yürüyüşüne engel olmak amacıyla bölgeyi beton bariyerler ve demir bariyerleri kullanarak kapatmış durumdayken, bariyerleri aşma konusunda isteği bulunan eylemcilere de biber gazı kullanarak müdahalede bulundu. Göstericilerin de polislere taş atıp karşılık vermesiyle beraber protesto içerisinde tansiyon bir anda yükselmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.