Kumsala yazdıkları s.o.s yazısıyla kurtuldular

30

Pulawat Adası üzerinden yola çıkarak Pulap’a gitme konusunda isteği bulunan üç tane denizcinin cumartesi gününde kayıp oldukları ifade edilmişti. Kayıp durumda bulunan denizciler ise ıssız Pikelot Adası içerisinde bulunmuş oldu. Kumsal üzerine ”S.O.S.” yazmış olan denizcilerin farkına varan askeri uçaklar, denizcilerin mevcut durumdaki temel ihtiyaçlarını karşılamasının ardından evlerine götürmüş oldu. Denizcilerin sağlıklarıyla ilgili durumun iyi olduğu bilgisi aktarıldı.. Tekneleri ile birlikte ıssız durumdaki Pikelot Adası üzerinde mahsur kalmış bulunan üç tane denizci, kumsala yazmış oldukları yardım çağrısıyla kurtulmuş oldu. Yardım çağrısının farkına varan askeri uçaklar adaya iniş gerçekleştirerek mahsur kalmış olan denizcileri kurtarmış oldu.

Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılırsa, Mikronezya asıllı olan denizcilerin yardım çağrısı, bölge üzerinde devriye uçuşu gerçekleştiren Avustralya ile birlikte Amerika Birleşik Devletlerine ait askeri uçakları tarafından fark edilmiş oldu. Yardım çağrısının fark edilmesinin ardından, bir tane Avustralya helikopteri adaya iniş gerçekleştirerek üç günden beri kayıp olduğu açıklanan denizcilere yiyeceğin yanı sıra su vermiş oldu.

‘S.O.S.’ aslına bakılırsa uluslararası bir şekilde kullanılan Mors Alfabesinin bir acil durum sinyalidir. İlk kez Alman hükümetinin kullanmış olduğu bu sinyal, dünyanın her bir tarafında meydana gelebilecek bir tehlikeli vaziyette, insanların zor durumda kullanabilecek oldukları bir yardım çağrısı olarak öne çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.