Emekliler için 11 milyar lira tutarında ikramiye ödemesi yapıldığını açıkladı

7

Aile, Çalışma ile Sosyal Hizmetler Bakanı görevinde bulunan Zehra Zümrüt, bayramdan önce emekli olanlara 11 milyar Türk Lirası tutarında ikramiye ödemesi yapılmış olduğunu ifade etti.

Bakan görevinde bulunan Selçuk, emekli vatandaşlar için sunulmuş söz konusu hizmetlere yönelik açıklamalar gerçekleştirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından (SGK) emeklilikle alakalı başvuruların elektronik ortamda alınmakta olduğunu ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılmış olduğuna vurgu yapan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında 2002 senesinde emeklilikle alakalı işlemlerle alakalı on bir tane farklı belge talep edilirken, 2020 senesinde yalnızca elektronik başvuruyla işlemleri tamamlamaktayız. 2002 senesinde emekli aylığı bağlama zamanı tam olarak üç ayı geçmekteyken bugünlerde ise emekli aylığı bağlamayla alakalı işlemlerin ortalama on üç günlük zaman içinde sonuçlandırıldığını ifade etti. Emekli olan hak sahipleri, bağlanmış olan ilk aylıklarına yönelik olarak biriken ödemelerini alabilmek amacıyla nerdeyse iki ay beklemek mecburiyetindeyken geçmişe yönelik hesaplanmış olan biriken ödemelerini hiç bir şekilde beklemeden aylıklarının ödenmesini istedikleri bankalara gönderdiklerini ifade etti.

E- Devlet sayesinde emekli vatandaşlar için tercih etmekte oldukları bankadan aylık alma konusunda bir olanak sağlanmış olduğunu ifade eden Selçuk, öte yandan aylığını PTT sayesinde almakta olan emeklilerimizin talepte bulunmaları halinde ödemelerinin evlerine kadar gidilerek yapıldığı konusunda ifadelerde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.