Yunanistan panik olmuş durumda

23

Türkiye’nin Meis Adası’nın etrafında denizcilik uyarı notu şeklinde bilinirliği bulunan NAVTEX ilan edip sondaj faaliyetlerinde bulunacak olduğunu duyurmuş olması, Yunanistan’ı da adeta alarma geçirmiş oldu. Türkiye’nin bu söz konusu hamlesinden sonra Yunan donanması da Ege Denizi’ne çok hızlı bir şekilde savaş gemileri konuşlandırmaya başladı.

Fransız haber ajanslarından biri olan AFP’ye konuşma gerçekleştiren Yunan donanma kaynaklarından biri, Türkiye’nin Meis Adasının etrafında Oruç Reis ismine sahip sismik araştırma gemisiyle sondaj faaliyetlerini yapacağı konusunda duyuru yapmasından sonra Yunanistan donanması Ege Denizi’ne savaş gemilerini konuşlandırmaya başladığını ifade etti. Türkiye, denizcilikle alakalı bir uyarı notu şeklinde bilinirliği bulunan NAVTEX paylaşarak Oruç Reis isimli araştırma gemisinin 21 Temmuz tarihi itibariyle Rodos adası ila Meis adasının arasında çok daha yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacak olduğu konusunda duyuru yapmıştı.

Bunun hemen sonrasında ise Yunanistan hükümeti, Türkiye’yi kıta sahanlığına girmenin yanı sıra egemenlik haklarını ihlal etmek ile suçlamıştı. AFP’ye konuşma gerçekleştiren Yunan donanma kaynaklarından bir tanesi; ”Donanmayla alakalı birimler dünden bu yana Ege Denizi’nin güney bölgesinin yanı sıra güneydoğu bölgesine konuşlandırılmakta. Birimler her türden faaliyete karşılık vermeye de tamamen hazırdır” ifadelerine yer verdi. Yunan donanma güçlerinin denizcilere Türkiye’nin yayımlamış olduğu NAVTEX’i hiç bir şekilde dikkate almadan faaliyetlerini sürdürme konusunda çağrı yapmış olduğu da ifade edildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.