Ağrı kesici kullananlar virüsün bulaşmasını sağlıyor

12

Koronavirüs ile alakalı vakaların görülmüş olan vatandaşlardan bazıları, salgının mevcut durumdaki etkilerini aslında sıradan rahatsızlık sanarak ağrı kesici kullanımı gerçekleştirerek gidermeye çalışmakta. Uzmanlar ise vatandaşların bu tamamen bilinçsiz durumda bulunan davranışının koronavirüsün çok daha fazla kişiye bulaşmasına neden olduğu konusunda uyarıda bulunuyor

Çin’de yer alan Wuhan kenti üzerinden çıkarak tüm bir dünyaya yayılmaya başlayan korona virüs ile alakalı vaka pek çok ülke üzerinde kontrol altına alınmış durumdayken, ikinci dalganın baş gösterdiği açıklaması yapıldı. Ülkemiz ise, 11 Mart tarihi itibaren ilk vakaların görülmeye başlamış olmasıyla salgınla mücadele konusunda dönem de başlamış oldu. Salgının hızlı bir şekilde kontrol altına alınmış olmasıyla beraber 1 Haziran tarihinden itibaren ise yeni normalleşme sürecine girilmiş oldu. Yeni normalleşme süreciyle beraber son günler içerisinde kentlerden bazılarında ise vaka sayılarında bir artış yaşanmaya başladı. Bu söz konusu kentlerin ilk sırasında yer alan Diyarbakır ili de vatandaşlar kontrolü elden bırakmış bir durumdayken, vatandaşlardan bazılarının salgın bulgularının görülmeye başlamasını ağrı kesici kullanımı gerçekleştirerek gidermeye çalışmakta oldukları belirlenmiş durumda.

Uzmanlar ise vatandaşlardan bazılarının salgın belirtilerini ağrı kesici kullanımı gerçekleştirerek geçiştirmekte olduğunu ve bunun ise hiç bir şekilde doğru olmadığını açıkça ifade etti. Ağrı kesici kullanmanın hastanın kendisini ağrı kesiciden dolayı iyi hissederek topluma karışıp söz konusu bu salgını yayma riskinin çok daha yüksek bir seviyede olduğunu da ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.