Youtube çocuklar için çok tehlikeli

20

Aile, Çalışma ile Sosyal Hizmetler Bakanlığı ardımızda bırakmış olduğumuz haftalar içerisinde YouTube platformu üzerinde çocuk istismarı içeriğine sahip videolara erişim engeli getirmeye başlamıştı. Uzman psikologlar ise bu söz konusu içeriklere karşı ailelerin çok daha dikkatli bir durumda olması gerektiği konusunda uyardı

Son dönemlerde fazlasıyla yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilen, modern bir durumdaki yaşamın ise en önemli ihtiyacı haline gelmeye başlayan internet kullanımı yetişkin insanların olduğu kadar son zamanlarda çocukların da yaşamlarında fazlasıyla çok yer almakta. Yetişkin insanların yaşamlarını basitleştiren ve pek çok farklı avantajının bulunduğu konusunda bilgiler bulunan internetin, çocuklar açısından da eğitimin yanı sıra eğlence ile birlikte keşif yönünden fazlasıyla değerli olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat bilinçsiz bir şekilde, hiç bir aile kontrolü bulunmadan, çok uzun saatler geçirerek kullanılmaya devam edilen internet platformları ise çocukların fizyolojik gelişiminin yanı sıra bilişssel gelişimi ve psikolojik gelişimleri konusunda pek çok riske kapı aralıyor.

Youtube üzerinde yer alan videoların çok fazla reklam içeriyor olması, öneride gösterilen videolar ya da otomatik bir şekilde bir sonraki videoya geçiş gerçekleştirmesi gibi özelliklerinden ötürü bazı zamanlar çocukların kendi erişimleri haricinde, bu tamamen olumsuz videolar üzerine otomatik bir şekilde maruz kaldıkları da biliniyor. Maruz kalınmış olan ya da tercih edilmiş bulunan bu videolardan dolayı çocukların zihinleri yıkanarak psikososyal gelişimlerine zarar veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.