Sırp hükümeti ne yapmaya çalışıyor?

25

Sırbistan’da yer alan Sancak isimli bölgenin en önemli ve aynı zamanda en büyük kenti olarak öne çıkan Novi Pazar içerisinde Siyasi yetkiye sahip olanların sorumsuzlukları, korona pandemisi olmasına karşın devam ettirilen seçim kampanyası adeta bir sağlık krizine dönmüş durumda.

Novi Pazar üzerinden gelmeye başlayan bilgiler ise oldukça vahim. COVİD-19 virüsünden dolayı ölümler artış gösterirken, sağlık hizmetleri de nerdeyse durma noktasına gelmiş olduğu bölge üzerinde yaşamış olan Boşnaklar yardım bekliyor..

Sancak Bölgesi üzerinde yer alan öteki kentler içerisinde hastalanmış olan öteki hastalar da bölge üzerindeki en büyük hastane Novi Pazar’da yer aldığından dolayı Novi Pazar Şehir hastanesine getirilmekte. Hastanenin yetersiz durumda bulunan olanakları da ölümleri arka arkaya getirmekte

Novi Pazar içerisinde yer alan hastanelerin yetersiz bir durumda bulunduğu biliniyor olmasına karşın Sırp hükümeti dışarıdan gelmekte bulunan yardımları engelleyebilmek amacıyla elinden gelen her şeyi yapmakta. Bosna Hersek üzerinden gelmiş olan Sağlık yardımları ile birlikte Sağlıkçıları geri göndermiş olduğu konusunda iddialar var. Türkiye üzerinden gönderilmiş olan tıbbi malzemelerin ise hastaneler içerisinde kullanılmamakta olduğu gelen bilgilerden bazıları.

1992 senesi ila 1995 senelerinin arasında Sırpların, Boşnaklara uygulamış olduğu soykırımın başka bir benzerini sağlık hususunda mı gerçekleştirmeyi talep ediyor. Bölge üzerine yapılması talep edilen yardımları kabul etmemekte bulunan Sırp hükümeti Boşnaklara ikinci bir Srebrenitsa’yı COVİD-19 virüsüyle mi yaşatmayı istiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.