Koronavirüse yakalanıp kurtulanların ameliyatları çok riskli

33

Science Daily tarafından yapılmış olan habere bakılırsa, Birmingham Üniversitesi içerisinde görevli durumdaki uzmanlar, 235 tane hastaneden 1128 hastayla alakalı verileri inceledi.

Söz konusu bu araştırmaya 24 tane ülkenin katkı sunmuş olduğu, bu ülkelerin büyük bir kısmının Avrupa’da yer almakta olduğu, bir kısmının ise Afrika ile birlikte Asya ve de Kuzey Amerika’da yer aldığı ifade edildi. Sonuçları Lancet dergisi üzerinde yayımlanmış olan bu araştırma, yeni tipteki koronavirüsle beraber enfekte olmuş ve ameliyata girmiş bulunan hastalarda, ameliyatı izlemekte olan ilk bir ay içerisindeki ölme oranının ortalama bir şekilde %23,8 olduğunu ortaya çıkarttı.

Uzmanlar, ameliyattan sonra gerçekleşen ölüm oranının; tercihe bağlı ameliyatlar üzerinde %18,9, acil olarak yapılan ameliyatlarda %25,6, apandisit ya da fıtık benzerindeki ufak operasyonlarda ise %16,3, kalça veyahut kolon kanseri ameliyatı benzerindeki çok büyük operasyonlarda da %26,9 olduğunu hesap etmiş oldu.

Söz konusu araştırma üzerinde ayrıca erkek hastalar üzerinde yer alan ölüm oranının (%28,4 seviyesinde) kadınlardan (%18,2 seviyesinde) daha yüksek çıkmış olduğu ve bir de 70 yaş üstünde yer alan hastalarda bu söz konusu oranın %33,7’ye yükselmiş olduğu, 70 yaş altında bulunanlarda da %13,9 olduğu görülmüş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.