İngiltere’de 20 dakika içinde sonuç veren korona kitleri geliştirildi

22

Çin’de yer alan Vuhan kenti içerisinde ortaya çıktıktan çok kısa bir zaman içinde bütün dünyayı etkisinin altına almış bulunan koronavirüs salgınına karşı aşının yanı sıra ilaç geliştirme konusundaki çalışmalara sürerken, İngiltere’den çok fazla sevindeirecek bir haber gelmiş durumda. İngiltere içerisinde tam 20 dakikalık zaman diliminde sonuç verebilecek yeni tip koronavirüs testlerinin denenmesine başlanmış oldu.

İngiltere’nin Sağlık Bakanı görevinde bulunan Matt Hancock, günlük olarak gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısı esnasında, denenmeye başlamış olan antijen testlerinin 20 dakikalık zamna diliminde kişilerin koronavirüs taşıyıp taşımamakta olduklarını tespit edebileceğini ifade etti. Ufak ölçekte gerçekleştirilen denemelerde büyük bir başarı elde edilmiş olduğuna vurgu yapan Hancock, geniş ölçekli olarak gerçekleştirilecek denemelerin de başarılı çıkması halinde söz konusu bu testlerin en kısa zaman içinde ülkenin genelinde kullanılmaya başlanacak olduğunu belirtti.

İngiltere’nin Roche şirketinden satın alacak olduğu konusunda açıklamalar yapılan antikor testlerine de şöyle bir değinmiş olan Hancock, birkaç ay içinde 10 milyon tane test kitinin temin edilecek olduğu konusunda bir açıklamada bulundu. Hancock, testin önümüzdeki hafta itibariyle sağlık sistemi personellerine yapılmaya başlanacak olduğu bilgisini vermiş durumda. Hancock, hükümetin yürütmekte olduğu özel bir araştırmaya bakılırsa, Londra içerisinde nüfusun %17’lik bir kısmının, ülkenin tamamında da nüfusun %5’lik kısmının Kovid-19’a karşı bir antikor oluşturmuş olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.