Trump Türkiye ile alakalı kritik sözler söyledi

15

Trump, Fox Business isimli kanalda Maria Bartiromo’ya vermiş olduğu mülakat içerisinde, gündeme yönelik çok özel değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Çin’in, Kovid-19 ile alakalı salgının küresel bir duruma gelmiş olmasından sorumlu olduğunu savunmaya devam eden Trump açıklamasında ”Çin’e karşı atabilecek olduğumuz pek çok adım mevcut. Çin’le bütün ilişkileri kesmeyi isteyebilirdik. O zaman ise tam olarak 500 milyar dolar tutarında kar edebilirdik.” ifadelerine yer verdi. Trump ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin tedarik zinciri hususunda da Çin ile birlikte öteki ülkelere bağlılığının bulunmaması gerektiğine vurgu yaparak; ”Bütün ürünlerimizi Amerika Birleşik Devletleri içerisinde üretmeliyiz.” ifadeleriyle bir konuşma yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin tedarik zinciriyle alakalı dışa bağımlılığı hususunda ise Trump, ”dünya üzerindeki en iyi savaş uçağı” şeklinde nitelendirmiş olduğu F-35’lerin Türkiye ile birlikte dünya üzerindeki diğer bölgeleri üzerinde üretilmesini örnek göstermiş oldu. Trump açıklamasında, ”F-35 savaş uçaklarının ana gövdeleri Türkiye’de üretilmekte ve Türkiye’den yollanmakta. Şu zamanlarda Erdoğan’la çok iyi ilişkilerimiz mevcut, ancak ya olmasa nolacak? ‘Size hiç bir şekilde F-35 parçalarını vermeyeceğiz” ifadesini kullansalar ne yapacağız?” şeklinde bir yorumda bulunmuş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimi, Türkiye’nin Rusya üzerinden S-400 isimli hava füze savunma sistemi satın almasının sonrasında, geçmiş olduğumuz sene temmuz ayı içerisinde Türkiye’nin F-35 programından çıkartılacak olduğu konusunda açıklamada bulunmuştu. Buna karşın ise Trump’ın Türkiye’nin halen F-35 savaş uçağı parçalarını temin etmiş olduğunu ifade etmesi kafa karışıklığına sebep oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.