Yedi tane il için tsunami uyarısı yaptı

23

Akdeniz Bölgesindeki Girit Adasının açık bölgesinde gerçekleşen depremlerle alakalı olarak değerlendirmeler gerçekleştiren Profesör Doktor Hasan Sözbilir, bölge üzerinde 7 şiddetine sahip bir depremin tsunami konusundaki bir tehlikeye sebep olabileceğini ifade etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)’nde yer alan Deprem Araştırma Merkezinin Müdürü görevinde bulunan Profesör Doktor Hasan Sözbilir, Akdeniz Bölgesinin Girit Adası açık bölgelerinde en büyük olanı 6.4 şiddetinde olmak üzere arka arkaya meydana gelmeye başlayan depremlerle alakalı olarak çok önemli değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Sözbilir, 7.0 seviyesindeki büyüklüğü aşan depremlerde meydana gelebilecek tsunaminin, Türkiye kıyıları üzerinde de hissedileceğini ifade etti.

Bölge üzerinde, geçmiş dönemlerde 8.0 büyüklüğünü de geçmiş olan mega depremlerin tsunamiye sebep olduğu konusunda bilgilerinin bulunduğunu ifade eden Sözbilir açıklamasında; ”Belki de söz konusu depremler Türkiye’nin dışında fakat tsunami bizleri de etkilemiş olacaktır. 6.4 büyüklüğüne sahip bir deprem bizim kıyılarımız üzerinde her hangi bir tsunamiye sebep olmasa dahi 7.0’yi aşmaya başladığı zaman tsunami tehlikesi olmaya başlayacaktır. 8.0’i geçebilecek muhtemel bir deprem olması durumunda, bizim Akdeniz ile birlikte Ege kıyılarının, yani Hatay ilinin yanı sıra Adana ili ile birlikte Mersin ili, Muğla ili, Antalya ili, İzmir ili ve Aydın iline kadar olan kesimleri tsunamilerden etkilenebilir” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.