Salgının bitme noktasından fazlasıyla uzak olduğunu açıkladı

17

Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü’nün İsviçre’nin Cenevre kenti içerisinde yer alan merkezinde, video konferans aracılığıyla özel bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kovid-19 adlı virüsün dünyanın tamamında çok fazla insanın yaşamını yitirmesine sebep olduğunu da dile getirmiş olan Ghebreyesus; ”Dünya Sağlık Örgütü, söz konusu salgının öteki sağlık hizmetlerinin yanı sıra özellikle de çocuklar üstündeki etkisinden çok derin bir endişe duymakta. Çocuklar, Kovid-19 adlı virüsün sebep olduğu şiddetli hastalıklarla birlikte ölümler konusunda çok daha az risk altında ancak aşıyla önlenebilir öteki hastalıkların yüksek riskleri altında bulunabilirler.” şeklindeki bir değerlendirme yaptı.

”Salgın bitme durumdaki noktasından çok daha uzak.” şeklindeki ifadeye yer veren Ghebreyesus, örgütün Afrika’nın yanı sıra Doğu Avrupa ile birlikte Latin Amerika ve de bir takım Asya ülkeleri içerisinde artış gösteren vaka sayılarından endişe duymakta olduğunun da altını çizmiş oldu. Ghebreyesus, bu bölgeler üzerinde yer alan ülkeler içerisinde Kovid-19 vakalarıyla beraber ölüm sayılarının test kapasitelerinin düşük olmasından dolayı açıklama yapılanın daha da üstünde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Bir tane sorunun sonrasında Ghebreyesus, 30 Ocak tarihi içerisinde ”uluslararası bir durumdaki kamu sağlığı acil durumu” ilan etmiş olduklarına vurgu yapıp, bu dönem içinde Çin haricinde yalnızca 82 vaka görülmüş olduğunu, bunların 10 tanesinin de Avrupa’da olduğunu hatırlattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.