Amerika’daki koronavirüs araştırması ürküttü

27

Science Dergisi üzerinde paylaşılmış olan bir araştırma içerisinde, Çin’de herhangi bir şekilde seyahat kısıtlamaları uygulanmadan öncesinde her yedi tane vakadan altı tanesinin fark edilmeden virüsün yayılmasını tetiklemiş olduğuna dikkati çekilmiş oldu.

Bilgisayarla bir modelleme kullanıp, Çin’de yer alan Wuhan bölgesi üzerinden başlayıp bütün dünyaya yayılmış olan salgının izlerini takip etmekte bulunan araştırmacılar, az bir şekilde belirti göstermiş olan ya da hiç bir şekilde göstermeyen ”gizli bir durumdaki virüs” taşıyıcı kişilerin, hastalığı şu zamana dek teyit edilmiş olan vakaların üçte ikilik kısmına bulaştırmış olukları konusunda tespitte bulunduklarını ifade etti. Söz konusu bu araştırma içerisinde, ”Yeni tip koronavirüs taşımakta olan insanların %86’lık kısmının tespit edilmeden toplum üzerinde dolaşmış olduğuna” vurgu yapıldı.

Söz konusu bu raporun yardımcı yazarları arasında yer alan Columbia Üniversitesi içerisinde görevli bulunan Jeffrey Shaman açıklamasında; ”Salgının aslında yayılmasını sağlamakta olan bu kayda girmemiş olan enfeksiyon vakalarıdır. Bu söz konusu gizli taşıyıcıların büyük bir kısmı hafif ya da hiç bir şekilde belirti göstermemekte. İnsanlar üşütmüş olduklarını zannediyor.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Shaman, söz konusu rapor içerisinde ortaya çıkmış olan sonucun, salgının patlak vermiş olduğu bölgeler üzerinde sosyal kısıtlamaların ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini de ifade ederek; ”Bu tamamen gerçek (gizli durumda bulunan taşıyıcılar), salgının önlenebilmesi amacıyla da ortaya büyük zorluklar koymaya devam ediyor olacak.” şeklinde bir değerlendirmede bulunmuş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.