Karantina olmayacağını açıkladı

13

İran’ın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Hasan Ruhani, ülke içerisinde yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin dahilinde hiçbir tane kentin karantinaya alınmamış olduğunu ve esnafların ticari faaliyetlerine herhangi bir sınırlama getirilmemiş olduğu konusunda açıklamada bulundu.

İran devlet televizyonuna bakılır ise, başkent Tahran kenti içerisinde konuşma gerçekleştiren Ruhani, sağlık personellerinin işini basitleştirmek amacıyla halktan mecburi olmadıkça evden çıkmamalarını talep etti. Ruhani söz konusu açıklaması içerisinde, ”Tahran ya da öteki kentler içerisinde bir karantina olması söz konusu değildir. Esnafa mevcut durumdaki faaliyetlerinde herhangi bir sınırlama getirilmiş değil. Herkes ticaretlerinde serbest” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Ruhani, alınmış olan tedbirlerle alakalı herhangi bir kısıtlamanın bulunmadığını söylemiş olsa bile dün bazı kentlerden ”karantina”nın yanı sıra ”esnafa sınırlama” şekline haberler geldi.

İran’daki Genelkurmay Başkanlığı, cuma gününde yapmış olduğu açıklama içerisinde, virüsle mücadelenin dahilinde çarşıların yanı sıra pazar ile birlikte alışveriş merkezleri ve ayrıca sokaklarla caddelerin boşaltılacak olduğunu ifade etmişti. Huzistan Eyalet Valisi görevinde bulunan Gulamrıza Şeriati, geçmiş olduğumuz gün gerçekleştirdiği açıklama içerisinde, eyaletin virüs sebebiyle karantinaya alınmış olduğunu ifade ederek marketlerin yanı sıra bakkal ile birlikte kasap, fırın, manav ve de eczaneler haricindeki bütün iş yerlerinin faaliyetinin de yasaklanmış olduğunu ifade etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.