İran IMF’den yardım talep etmiş durumda

46

Koronavirüsle ilgili salgının vurmuş olduğu İran, Uluslararası Para Fonu( IMF) üzerinden tam tamına 5 milyar dolar tutarındaki acil durum yardımı istedi. Konuyla alakalı olarak açıklama da İran’ın Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Javad Zarif ile birlikte İran Merkez Bankasının Başkanı görevinde bulunan Abdolnaser Hemmati’den gelmiş oldu.

Zarif Twitter hesabının üstünden yapmış olduğu açıklama içerisinde ”IMF’nin direktörü görevinde bulunan Kristalina Georgieva COVİD19 virüsünden etkilenmiş olan ülkelerin Acil Mali Enstürman’la destekleyecek olduklarını açıklamış idi. Merkez Bankamız da bu söz konusu fona acil ulaşım isteğinde bulundu. IMF fonun mevcut durumdaki zorunluluğunu yerine getirmeli ve söz konusu tarihin doğru kısmında yer almalı, sorumlu bir biçimde davranmalı” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

İran Merkez Bankasının Başkanı görevinde bulunan Abdolnaser Hemmati de Instagram platformu üzerinden yapmış olduğu açıklama içerisinde IMF’den korona virüsle mücadele edebilmek amacıyla 5 milyar dolar tutarında bir para istediklerini resmi bir şekilde açıkladı.

Koronavirüsle alakalı salgının en sert biçimde vurmuş olduğu ülkelerden bir tanesi olarak öne çıkan İran’da 10.075 tane vaka tespit edilmiş durumdayken 429 kişide yaşamını yitirmiş oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun Başkanı görevinde bulunan Kristalina Georgieva, IMF’nin koronavirüsle mücadele etmekte olan ülkelere tam tamına 50 milyar dolar tutarında (305 milyar Türk lirası tutarında) bir kaynak ayırmış olduğunu ifade etti. Bahsi geçen bu kaynağın 10 milyar dolarlık tutarının az gelişmiş ülkelerle ilgili kullanılacak olduğu ifade edilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.