DSÖ’den koronavirüs konusunda açıklama geldi

24

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Genel Direktörü görevinde bulunan Tedros Adhanom Ghebreyesus yapmış olduğu açıklama içerisinde; ”Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aslında ”kontrol edilebilmesi mümkün bir pandemidir” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü görevinde bulunan Tedros Adhanom Ghebreyesus bunun yanı sıra çok daha önemli açıklamalarda da bulunmuş oldu.

DSÖ’nün Başkanı görevinde bulunan Ghebreyesus Cenevre içerisinde yer alan diplomatlara gerçekleştirdiği bir açıklama üzerinde, ”Eğerki ülkeler virüsle mücadele amacıyla özel bir önlem alır ise Kovid-19 ”kontrol edilmesi mümkün” bir pandemidir. Fakat ülkelerden bazıları bu tehdidi kontrol altına alabilmek amacıyla gerekli seviyede yaklaşmaması bizi derinden endişelendirmekte” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Pandemi, dünya üzerinde birden çok ülke içerisinde ya da kıtada, fazlasıyla geniş bir alan içerisinde yayılma gösteren ve etkisini göstermiş bulunan salgın hastalıklara verilmekte olan genel bir addır. Pandemi ile alakalı durum virüslerde karşılaşabilmek anlamına gelir. Virüsün yayılmasının yanı sıra tutunması da pandemik şeklinde yorumlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.