Çinli araştırmacılardan koronavirüs açıklaması

11

Çin’de yer alan Vuhan kenti içersinde ortaya çıkmış olan ve şu zamana dek 4.087 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile alakalı salgın kısa zaman içinde çok fazla sayıda ülkeye yayılmış oldu. Bütün dünya üzerinde çok büyük bir panik yaratmış olan ve hızlı bir şekilde yayılma gösteren yeni tip koronavirüsle alakalı pek çok araştırma gerçekleştirildi. Çin asıllı sağlık uzmanlarının yapmış olduğu en son araştırma da koronavirüsle alakalı çok korkunç bir gerçeği ortaya çıkartmış oldu.

Çin asıllı sağlık uzmanları aracılığıyla gerçekleştirilen çok özel bir tane araştırma, koronavirüsün 30 dakikalık bir zaman boyunca havada kalabilecek olduğunu ve birde 4,5 metrelik uzakta yer alan bir kişiye kolayca bulaşabilecek olduğunu ortaya çıkartmış oldu.

Bahsi geçen bu araştırmayla alakalı açıklamalar gerçekleştiren uzmanlar, koronavirüsün 37 derecelik bir sıcaklıkta cam ile birlikte metal, plastik ya da kumaş üstünde ortalama bir şekilde 2 gün yaşamda kalabildiğinin altını çizmiş oldu.

Araştırmayla ilgili olarak bir otobüs yolculuğunu gözlemlemiş olan uzmanlar, enfeksiyon kapmış olan bir yolcunun otobüste yer alan dokuz farklı kişiye virüsü bulaştırmış olduğunu ifade etti. Virüsün bulaşmış olduğu bir yolcunun, virüsü taşımakta olan yolcuya 4,5 metrelik uzaktaki bir koltukta oturmakta olduğunu ifade eden uzmanlar, koronavirüsten korunabilmek amacıyla metronun yanı sıra otobüs ile birlikte uçak benzerindeki toplu taşıma arabalarına binme esnasında sürekli olarak maske takılmasının gerekli olduğunu, halka açık alanlar içerisinde mümkün olduğu kadar yüzey temasından kaçınılması ve ayrıca ellerin temizlenmeden yüze hiç bir şekilde dokunulmamasının gerekli olduğunu ifade ederek, temizlik malzemeleri kullanılarak kapı kollarının yanı sıra telefonlar ile birlikte klavyeler benzerindeki çok sık dokunulmakta olan yüzeylerin de dezenfekte edilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.