Merkez Bankası sene sonunda ne kadar enflasyon bekliyor?

16

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın Başkanı görevinde bulunan Murat Uysal, senenin ilk enflasyon raporuna yönelik olarak bir sunum gerçekleştirdi. Uysal, sene sonuyla alakalı enflasyonla alakalı beklentinin %8,2 seviyesinde bulunduğunu, 2021 senesinin sonunda da enflasyonun %5,4’e gerileme beklemesinin beklenmekte olduğunu ifade etti.

Uysal’ın yapmış olduğu açıklamalardan satır başları da şu şekilde;

”Küresel bir durumdaki ekonomi politikalarına yönelik olarak gerçekleştirilen belirsizlikler son dönemler içerisinde kısmi bir şekilde azalmakla beraber önemini korumuş oldu. Gelişme gösteren ülkeler içerisinde, ülkelere özgü bir takım kırılganlıklar büyüme görünümünü etkileyecek olabilir. Küresel bir durumdaki enflasyona yönelik riskleri dengeli bir şekilde değerlendirmekteyiz. Enflasyonla alakalı beklentilerde iyileşme ise genele yayılıp sürmüş oldu

Ülkemizin risk primi daha önceki rapora bakıldığında belirgin bir seviyede gerileme gösterdi. İktisadi bir durumdaki faaliyetler ise toparlanma eğilimini devam ettirdi. Söz konusu bu veriler büyümenin iç talepten kaynaklanan güç kazanmış olduğuna işaret etmekte. Kesin bir durumdaki ihracatın büyüme konusunda katkısının azalmış olduğunu görmekteyiz. Cari bir durumdaki işlemler dengesinin ılımlı bir şekilde seyir izleyecek olduğunu ön görmekteyiz. Enflasyonla alakalı beklentiler ve risk primi konusundaki düşüşün de katkısıyla Türk Lirası risk eğrisi bütün vadeler üzerinde gerilemiş oldu. Enflasyon beklentileri konusunda çok daha belirgin bir iyileşme sağlamış olduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.