İstanbul ilinde 9 tane okul yıkılacak

32

İstanbul bilinde yer alan Silivri ilçesinde 4 ay öncesinde gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremin sonrasında İstanbul ilinde yer alan okulların hepsi 200 kişiden oluşan bir ekip tarafından kontrol edildi. Deprem esnasında hasar görülmüş olan ve eğitimin sona erdirildiği dokuz tane okulun yıkılması konusunda karar verilmiş oldu. Okullar yıkıldıktan hemen sonrasında aynı yere yeni okullar inşa edilmiş olacak.

İstanbul ili içerisinde ağır bir şekilde hasar gördüğü açıklanan dokuz tane okulun yanında yirmi tane okulda orta hasar gördüğünden dolayı eğitim ve de öğretime son verilmişti. Hasarlı durumda bulunan okullar üzerindeki öğrenciler farklı okullara nakil edilmiş durumda.

İkinci yarıyıldan hemen önce okul binaları ile alakalı hasar tespitlerin yanı sıra karot örnekleri ve de inceleme çalışmaları bitirildi. Okul binalarının mevcut durumdaki kaderiyle alakalı İstanbul Valiliği bu hafta içinde özel bir açıklama yapmış olacak.

Ağır bir durumda hasarlı olan dokuz tane okul binasının yıkılıp yerine yenisinin yapılacak olduğu bilgisine ulaşıldı. Az hasar bulunan binalar üzerinde de güçlendirme gerçekleştirileceği kaydedilmiş oldu.

26 Eylül 2019 tarihi içerisinde İstanbul ilinde yer alan Silivri ilçesi içerisinde saatler 13:59’u gösterirken şiddetli bir şekilde deprem gerçekleşti. Silivri ilçesinin açıklarında gerçekleşen söz konusu bu depremin büyüklüğünü AFAD 5.8 şeklinde açıklamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.