Deprem uzmanından yeni bir uyarı

29

Elazığ ilinde yer alan Karlıova ilçesi içerisinde cuma günü gerçekleşen 6.8 büyüklüğüne sahip depremi tam üç ay öncesinde tahmin etmeyi başaran Profesör Doktor Naci Görür, Kahramanmaraş iliyle birlikte Bingöl ilinde yer alan Karlıova ilçesine doğru deprem tehditlerinin artmakta olduğu açıklamasında bulundu.

Profesör Doktor Naci Görür, Habertürk kanalı içerisinde Fatih Altaylı’nın sunmaya devam ettiği Teke Tek adlı programa konuk olarak katıldı. Elazığ ili içerisinde gerçekleşen ve 41 kişinin yaşamını yitirmiş olduğu 6.8 büyüklüğüne sahip depremle alakalı değerlendirme gerçekleştiren Görür; ”Sivrice de bir deprem olunca bizim hemen aklımıza gelmiş olan, Sivrice ilçesiyle Karlıova arasına kesinlikle dikkat. Neden? zira bu fay kırıldığında hem kuzey bölgesine hem güney bölgesine doğru gidiyor olacak. Bunun en güzel örneklerinden biri de Gölcük örneğidir. Gölcük içerisinde bir deprem meydana geldi. Stresi de iki farklı tarafa transfer oldu. Bir tanesi Düzce’ye bir tanesi de İstanbul’a gitti. Düzce ise tam bir ay sonrasında kırıldı. İstanbul da halen kırılmayı bekliyor” ifadelerine yer verdi.

Sivrice ilçesinde fay hattının kırılmış olduğu yerlerde enerjinin boşalmış olduğunu ifade eden Görür açıklamasında; ”Ancak şimdi de Kahramanmaraş iliyle birlikte Karlıova’ya doğru büyük bir tehdit. Hükümet ile birlikte yerel durumdaki yönetimlerin ve de bilim insanlarının buralarda bir şeyler gerçekleştirmeleri gerekli” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.