Pair Trade Nedir Ne İşe Yarar

160


Pair sözcüğü kelime anlamı olarak ikili anlamına gelmektedir pair trade yani ikili ticarettir. Pair trade piyasanın seyrinden tamamen bağımsız olarak aralarında ilişki (korelasyon) bulunan farklı iki yatırım aracı arasında belirli bir zaman içerisinde kar marjının düşük olması beklenen yatırım aracının satım, kar marjı yüksek olması beklenen yatırım aracının alım yapılması stratejisidir.

Bu stratejinin en önemli koşulu genellikle iki yatırım aracının da piyasadaki hareketliliğe karşı eş yönlü tepki vermesidir.

Amaç tabiki her yatırımcının istediği düşük risk ve maksimum kar elde etme çabasıdır.

Örnek olarak bir tüccarı ele alalım bu kişi yemlik buğday ve mısır alabilecek durumda olsun. Bunlar yatırım araçlarımız olur. Yem fabrikası ikisini de almakta ve eğer yem ihtiyacı olmazsa ikisinde almamakta olsun. Bu durumda piyasa da yem fabrikası gibi düşünülebilir.

Bu tüccar yani yatırımcı buğday almışken yem ihtiyacı olduğunu ve daha çabuk daha yüksek fiyata atabileceğini öğrenmiş olursa ve buğday satışı yaparken aynı anda mısır alımı da yapıyorsa buna pair trade denir. Bu örnekte de görüldüğü üzere çiftçi yani yatırımcı hızlı ve daha karlı olan yatırım aracını tercih etmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.