Düşen uçaktaki sır seneler sonra ortaya çıktı

26

New York Times Gazetesi tarafından yapılmış olan habere bakılırsa; 2009 senesinde kaza yapmış olan Türk Hava Yolları uçağıyla alakalı rapor üzerinde Boeing şirketinin tasarım konusundaki hataları Amerika Birleşik Devletleri’nin baskısından dolayı hasıraltı edilmiş oldu.

Havalimanı’na inme esnasında yere çakılmış olan Boeing 737 – 800 NG tipinde yer alan Türk Hava Yolları (THY) uçağının, Hollanda asıllı yetkililerin raporu üzerinde ileri sürüldüğü gibi başlı başına pilot hatasından dolayı düşmemiş olduğu, söz konusu kaza esnasında ”riskli bir durumdaki tasarım seçimlerinin yanı sıra hatalı bir durumdaki güvenlik değerlendirmelerinin” de rolü bulunduğunu yazmış durumda.

Gazete, söz konusu bu araştırmayı gerçekleştiren Hollanda Güvenlik Kurulu’nun Boeing şirketi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin federal güvenlik yetkili isimlerinin baskısından dolayı nihai raporu üzerinde üretici şirkete sorumluluk yüklemekten kaçınmış olduğunu iddia etti.

New York Times tarafından ulaşılan, bir kısmı daha öncesinde gizli durumda bulunan bulgular, Türk Hava Yolları kazası ile son kazaların arasında paralellikler bulunduğunu göstermekte. Buna bakılırsa 2009 senesi ve en son Max kazaları esnasında uçaklar, tek bir tane sensörün, uçağın mevcut durumdaki sistemlerini yanıltmasından dolayı düştü ve Boeing şirketi de, pilotların bu şekilde bir probleme müdahale etmesi konusunda yardımcı olabilecek bilgileri aktarmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.