Yağmur yağmasının ardından Koala’lar asfalt üzerinden su içti

82

Avustralya içerisinde tam tamına dört aydan beri söndürülememekte olan orman yangınları can almayı sürdürüyor. Resmi bir durumdaki rakamlara bakılırsa en az 28 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ve ortalama 18.600.000 hektar büyüklüğündeki bir alanın küle dönmüş olduğu yangın esnasında 6.000 taneden fazla evde alevlere teslim olmuş durumdaydı.

Hiç bir şekilde söndürülememekte olan bu yangınlardan en fazla etkilenmiş olanlar da hiç bir şekilde kuşku yokki doğa üzerinde yaşamını sürdüren canlılardı. Çok fazla sayıda kangurunun yanı sıra kaplumbağa ile birlikte koala alevlerin ortasında kalıp yaşamını kaybetti.

Olumsuz bir durumda devam eden hava şartlarının da etkisi ile birlikte alevler hızlıca yayılmaktayken geçmiş olduğumuz gün sosyal medya üzerinde paylaşılmakta olan bir görüntü yürekleri yaralamış oldu ve doğa üzerinde yer alan canlıların ne kadar çaresiz bir durumda bulunduğunu da gözler önüne sermiş oldu.

Sosyal medya üzerinde paylaşılmakta olan ve Reuters’ın da aboneleri için servis etmiş olduğu fotoğraflar üzerinde yağmaya başlayan yağmurun sonrasında ormanlık arazi üzerinden asfalta çıkmış olan bir tane koala, asfalt üstünde birikmiş suları içtiği esnada objektiflere yakalanıyor.

Reuters haber ajansı tarafından elde edilen verilerine bakılırsa yangınlar esnasında şu zamana dek 8 milyon hektar büyüklüğündeki alan yok olmuş durumda. Ortalama bir şekilde 2.000 tane ev küle dönmüş durumdayken, çok fazla sayıda kasaba ise elektrik ile birlikte internet bağlantısı bulunmadan yaşamak mecburiyetinde.

Eylül ayından bu zamana da en az 800 tane evin tahliye edilmiş olduğu bildirilmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.