Merkel çok önemli açıklamalarda bulundu

21

Almanya’nın Başbakanı görevinde bulunan Merkel, Berlin kentinde gerçekleşen Libya Zirvesi’nin bitmesinin hemen sonrasında yapmış olduğu ortak basın açıklaması içerisinde; ”Libya Konferansı Birleşmiş Milletler’in Libya’da yer alan barış gayretlerine katkı sunmuş oldu. Libya kentindeki krizin çözümü askeri bir durumda olmayacak. Silah konusundaki ambargoya saygı gösterilmeli” ifadelerine yer verdi.

Herkesle ilgili politik bir sürecin gerekli durumda bulunduğunu ifade eden Merkel, şu ifadelere yer verdi; ”Büyük bir kapsama sahip plan hususunda anlaştık. Konferansın tüm tarafları fazlasıyla yapıcı bir biçimde çalışmış durumda. Herkes aslına bakılırsa silah ambargosu konusunda saygı duyulmasını talep ediyor. Libya’nın tüm problemlerini çözmeyecek olduğunu da bilmekteyiz. 5 artı 5 kişiden oluşan askeri bir komitenin meydana getirilmesi amacıyla da isimler verilmiş durumda.”

Almanya’nın Başbakanı görevinde bulunan Angela Merkel’in daveti aracılığıyla gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı konferans dört saatten daha çok sürdü.

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın konferans esnasında ayrı bir oda içerisinde Rusya’nın Devlet Başkanı görevinde bulunan Vladimir Putin ile birlikte Almanya’nın Başbakanı görevinde bulunan Merkel, Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mike Pompeo ve de Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Başkanı görevinde bulunan Ursula von der Leyen’le ayrı ayrı görüşme yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.