Fransa’dan uçak gemisi hamlesi

12

Fransa’nın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Emmanuel Macron, Charles de Gaulle ismine sahip olan uçak gemisini Ortadoğu’ya yollayacak oldukları konusunda bir duyuruda bulundu. Charles de Gaulle ismine sahip olan uçak gemisinin önderliğiyle birlikte donanma bünyesinde yer alan bir deniz filosunun Nisan ayına dek bölge üzerinde görev yapacak olduğu ifade edildi.

İran ile Amerika Birleşik Devletleri’nin arasında artış gösteren gerilimin DEAŞ terör örgütüne karşı mücadeleyi zayıflatabilecek olduğu endişesiyle gerçekleşecek olduğu bilgisine ulaşıldı.

Fransa’daki eski cumhurbaşkanı olan François Hollande, Charles de Gaulle ismine sahip olan uçak gemisini DEAŞ terör örgütüne karşı 2015 senesinde ve 2016 senesinde bölgeye yollamıştı. Paris kentinde 13 Kasım 2015 senesi içerisinde gerçekleştirilmiş olan terör saldırılarının hemen sonrasında, 18 Kasım tarihinde Akdeniz Bölgesine hareket etmiş idi.

Fransa’ya ait olan uçak gemisi, 19 Aralık tarihi içerisinde bölgeye intikal ettikten sonra DEAŞ terör örgütüne operasyon gerçekleştiren koalisyon güçlerinin komutasını devralmış idi. Charles de Gaulle ismine sahip olan uçak gemisi, ülkeye dönme amacıyla 22 Şubat 2015 senesi içerisinde bölge üzerinden ayrılmış, koalisyon güçlerinin mevcut durumdaki komutası da bu defa Amerika Birleşik Devletleri’nin donanmasına ait Truman isimli başka bir uçak gemisine devredilmiş durumdaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.