Eski Başyaverin cezası kesinleşti

58

FETÖ’ye yönelik olarak görülen dava esnasında yargılanmasına devam eilen eski Cumhurbaşkanlığı’nın Başyaveri kurmay albaylardan Bekir Furkan Özdaban’a verilmiş ceza kesinleşti.

Ankara’da yer alan 21. Ağır Ceza Mahkemesi içerisinde görülmekte olan karar duruşmasına tutuklu sanıklardan Özdaban, yakınlarının yanı sıra avukatı da katılım gerçekleştirdi. Cumhuriyet Savcısı görevinde bulunan Mahmut Akıncı, daha önceki celsede sunmuş olduğu ve Özdaban’ın 15 seneye kadar hapisle cezalandırılmasını istediği mütalaasını tekrarladı.

Hemen sonrasında esasa yönelik olarak mütalaaya karşı savunma gerçekleştiren Özdaban, hakkında isnat edilmiş olan bu suçlamaların somut bir durumdaki delillere dayanmamakta olduğu iddiasında bulunarak, arada geçmiş olan zaman boyunca örgüt üyesi olduğuna yönelik kesin bir değerlendirmenin ortaya koyulmuş olduğunu ifade etti.

Yaşamının hiçbir dönemi içerisinde FETÖ’yle herhangi bir irtibatının bulunmadığını iddia eden Özdaban, aleyhinde yer alan tanık beyanlarının da hiç bir şekilde gerçeği yansıtmamakta olduğunu belirtti. Darbe girişiminin hemen sonrasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde görevini sürdürdüğünü açıklayan Özdaban, hakkında başlayan soruşturmanın dahilinde adli kontrolle serbest kalmış olduğunu, diplomatik bir şekilde pasaportu bulunmasına karşın ülkeyi hiç bir şekilde terk etmeyi düşünmemekte olduğunu vurguladı. Bu söz konusu durumun, suçsuz bir durumda bulunduğunu gösterdiğini iddia eden Özdaban, beraatini istedi.

Sanık avukatının yapmış olduğu savunmasının sonrasında Başkan görevindeki Abdullah Fırat Gedik, üye hakimler arasında yer alan İbrahim İlaslan ile birlikte İzzet Nesip Doyduk’un yer aldığı heyet kararını açıklamış durumda. Buna bakılırsa da, sanıklardan Özdaban; ”silahlı bir şekilde terör örgütüne üyelik” şeklindeki suçtan on sene hapis cezasına çarptırılmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.