Ruhani’nin açıklaması tansiyonu daha da yükseltecek

16

Kasım Süleymani’nin yaşamını yitirmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasında tırmanmaya başlayan gerilimin tansiyonu son günler içerisinde artık düşüşe geçmiş durumdayken, İran Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Hasan Ruhani tansiyonu tekrardan yükseltecek açıklamalar gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin bölge üzerinde hiç bir şekilde güvende olmadığını ifade eden Ruhani, Avrupa Birliği’ne bağlı askerlerin de tehlikeye girebilecek olduğu konusunda duyuruda bulunup hedef göstermiş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu’yu tamamen güvensiz bir ortama sürüklemekte olduğunu savunmaya devam eden Ruhani, Washington yönetimini işlemiş oldukları suçlardan dolayı da özür dilemeye davet etmiş oldu. Söz konusu bu bölge üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin askerlerinin güvende bulunmadığını ileri sürmüş olan Ruhani açıklamasında; ”Bu aslında yarın Avrupa Birliği askerleri ile alakalı da geçerli olabilir. Onlar da aslında tehlikede bulunabilir” şeklinde konuşup sıradaki hedefi göstermiş oldu.

Ruhani sonrasında ise; ”Orta Doğu’da yer alan bütün yabancı askerlerin bölgeyi hızlı bir şekilde terk etmesi” konusunda bir çağrıda bulundu.

Ne olmuş idi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusunda yer alan Kudüs Gücü Komutanı görevinde bulunan General Kasım Süleymani ile birlikte Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanına yakın bir yerde gerçekleştirilen saldırı esnasında öldürüldüğü açıklamasında bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.