Görüşmelerde karar çıktı

17

Türkiye ile birlikte Rusya’nın ara buluculuğu sayesinde süren Libya içerisindeki barış görüşmeleri esnasında çok daha yeni bir gelişme yakalanmış durumda. Moskova kenti içerisinde bir araya gelmiş olan Serrac ile birlikte Hafter, Libya kentinde zamansız bir ateşkes amacıyla el sıkışmış durumda.

Rusya’da yer alan basın, Moskova içerisinde görüşme gerçekleştiren Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümetinde Başkanlık Konseyi Başkanı görevinde bulunan Fayiz es-Serrac’la beraber Libya Ulusal Ordusunun lideri görevinde bulunan Halife Hafter, ön koşul olmadan ve zamansız bir şekilde ateşkes amacıyla anlaşmış olduğunu yazdı.

Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Milli Savunma Bakanı görevinde bulunan Hulusi Akar, Moskova kentinde görevli olan Rus asıllı mevkidaşlarıyla bir araya gelmiş oldu. Görüşmeden sonra Çavuşoğlu’yla Rusya Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Lavrov kameralar karşısına geçip açıklamalar gerçekleştirdi.

Rusya’nın Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Sergey Lavrov, Libya kentinde ateşkesi ön görmekte olan anlaşmanın üstünde ilerleme kaydedilmiş olduğunu ifade ederek ”Umuyoruz ki onlardan da (Hafter) tamamen olumlu bir karar çıkmış olacak” ifadelerine yer verdi.

Lavrov ise başkent Moskova kenti içerisinde Türk heyetlerin yanı sıra Rus heyetler ve de Libya’da yer alan taraflar arasında gerçekleştirilmiş olan görüşmelerin sonrasında Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mevlüt Çavuşoğlu’yla beraber basın mensuplarına açıklamalar gerçekleştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.