Amerika’dan Irak’a tehdit

22

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kasım Süleymani suikastinin hemen sonrasında, Irak meclisi vermiş olduğu bir kararla Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzre bütün yabancı askeri kuvvetlerin ülkeden çıkartılması konusunda bir karar almıştı. Amerika Birleşik Devletlerine ait askerlerin Irak’tan çıkmayacak olduğu konusunda bir duyuruda bulunan Trump yönetiminden Irak için milyarlarca dolar tutarındaki bir tehdit gelmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’ne ait güçlerinin ülkeden çıkartılması kararının yaşama geçirilmesi durumunda, Irak’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Federal Rezerv Bankası’ üzerinde yer alan Merkez Bankası hesabına erişiminin engellenecek olduğu duyurusu yapıldı.

The Wall Street Journal adlı gazeteye özel bir konuşma gerçekleştiren Irak asıllı yetkililer, Irak devletinin Amerika Birleşik Devletleri güçlerinin ülke içerisinden çıkartılması kararını yaşama geçirmesi durumunda, Irak devletinin Amerika Birleşik Devletleri’nin Federal Rezerv Bankası üzerinde yer alan Irak Merkez Bankası hesabına erişim hakkını yitireceğine yönelik Washington tarafından uyarılmış olduğunu ifade etti.

Irak Başbakanı görevinde bulunan Adil Abdulmehdi’nin ofisi içerisinden yetkili bir isimde, Washington’ın banka hesabı ile alakalı uyarıyı 8 Ocak tarihinde gerçekleşen telefon görüşmesi esnasında başbakana iletmiş olduğunu ifade etti. Bahsi geçen bu hesap üzerinde Irak’ın petrol gelirleri sayesinde elde etmiş olduğu milyarlarca dolar tutarında para yer alıyor. Hesap içerisinde kaç para olduğuna yönelik resmi bir açıklama bulunmamakla beraber, 2018 senesinin sonları itibariyle 3 milyar dolar tutarında bir para olduğu ileri sürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.