Depremden sonra uzmanlar uyarmaya başladı

24

Marmara Denizi üzerinde yer alan Silivri ilçesinin açıklarında 4,7 büyüklüğüne sahip bir deprem gerçekleşti. Deprem çevrede yer alan illerden de hissedilerek çok büyük bir panik yaşamış oldu. Kandilli Rasathanesi, saat 16:37’yi gösterirken gerçekleşmiş olan depremin yerin on altı kilometre altında meydana geldiğini ifade etti. AFAD da yapmış olduğu açıklamada depremin ortalama 7 kilometrelik bir derinde gerçekleştiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi ise söz konusu bu depremin büyüklüğünün 4,8 olduğu konusunda duyuruda bulundu.

İstanbul ilinde yer alan bir çok nokta üzerinde hissedilmiş olan depremden sonra açıklamada bulunan Kocaeli Üniversitesi’nin Öğretim üyesi görevinde bulunan Profesör Doktor Şerif Barış açıklamasında; ”Artçı ve aslında tamamen normal bir deprem olduğunu düşünmekteyim. Daha önce gerçekleşmiş olan 5.7 büyüklüğündeki depremin artçısı gibi durmakta” ifadelerine yer verdi.

İTÜ Öğretim Üyelerinden Profesör Doktor Ziyadin Çakır ise söz konusu bu depremle alakalı yapmış olduğu açıklama içerisinde ”Bugün gerçekleşen deprem normal bir seyre hiç bir şekilde uygun değil. Dikkatli olunması gerekiyor. Bu gerçekleşen deprem aslında fazlasıyla ciddi bir uyarı, büyük bir depremi de tetikleyecek olabilir. Ana fayın üstünde gerçekleşti. Önlemlerin alınması gerekiyor, sonucu ise fazlasıyla ciddi bir afet olarak görülebilir” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.