Öfkesi bir türlü dinmemekte

15

Kasım Süleymani’nin öldürülmüş olmasından sonra intikamın alınacak olduğunu ifade eden İran, Amerika Birleşik Devletleri’nin üslerini bombalamış durumdaydı. Arka arkaya üslere füze atmış olan İran’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı öfkesi de dinmemekte.

Tasnim Haber Ajansı üzerinde yer almış olan habere bakılırsa, geçmiş olduğumuz İran Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Hasan Ruhani, Avrupa Birliği’nin Konsey Başkanı görevine bulunan Charles Michel’le telefonda görüşme yaptı ve ”Amerika Birleşik Devletleri, tıp ile birlikte gıda ürünleri üzerinde dahi İran’a karşı yaptırımları çok daha fazla güçlendirip, ekonomik bir şekilde terör yoluna başvurmuş durumda ve İran’ın büyük komutanlarından birine ”suikast” düzenleyip bütün uluslararası düzenlemeleri ihlal etmiş oldu” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Ruhani’nin ”Washington’ın ”hatalı bir durumda ve zararlı’ yapmış olduğu hesaplamalar İran ile birlikte bölgeyi anlamamasından kaynaklanmaktadır” ifadelerine yer verip Avrupa’ya, Amerika Birleşik Devletleri’nin ”terörist faaliyetlerine” bir tepki gösterme çağrısında bulunmakta olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği’nin Washington’dan tamamen bağımsız bir tutum sergilemesinin gerekli olduğunu ve Avrupalıların İran’ı komple hayal kırıklığına uğratabilmesini engellemesinin gerekli olduğuna da vurgu yapan Ruhani ”Avrupa Birliği, dünya üzerinde çok ağır sorumluluğu bulunan çok büyük bir güçtür. Eğerki bölgesel bir durumdaki barışı ve istikrarı çok daha fazla arttıracak bir yol izleme niyetinde bulunuyorlarsa, Tahran Avrupa Birliği ile ortaklığın yanı sıra işbirliğine de hazır durumda bulunacak” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.