MİT yeni binası için geri sayıma başladı

51

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın (MİT) Etimesgut ilçesinde yer alan Bağlıca semti üzerinde inşa edilmeye başlanan yeni binalarından ”KALE” yarın resmi bir şekilde hizmete açılacak.

Elde edilmiş olan bilgiye bakılırsa, 5.000 dönüm büyüklüğündeki bir alan üstünde inşa edilmiş olan ve yanında farklı herhangi bir yapı bulunmamakta olan, ortalama bir şekilde 3 metre boyuna sahip beton duvarların yanı sıra dikenli tellerle çevrilmiş; dinlemeler ile birlikte yetkisiz bir şekilde girişlere ve de sızmalara karşı özel bir şekilde tasarımı yapılmış yeni karargah binasının açılış töreni yarın gerçekleştirilecek.

”KALE”nin resmi bir durumdaki açılışını da Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması konusunda bir beklenti var.

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Erdoğan, geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde Etimesgut ilçesinde yapımı bitirilen yeni hizmet binasını ziyaret edip çeşitli incelemeler gerçekleştirmişti. Erdoğan, 1,5 saati de geçen ziyareti esnasında, son teknoloji kullanılıp inşası gerçekleştirilen binanın teknik donanımıyla alakalı olarak detaylı bilgiler almıştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde 1965 senesinde kabul edilmiş olan 644 sayısına sahip Kanun’la, devletin milli güvenlik politikasının hazırlanması konusundaki her hususta istihbaratın tek elde toplanabilmesi maksadıyla meydana getirilen Milli İstihbarat Teşkilatının birinci binası Hacı Bayram Camisi bölgesi üzerinde yer almaktaydı. Seneler içinde çok daha değişik sebeplerden bir çok defa yer değiştirmiş olan MİT, Gençlik Parkı’nın karşı tarafında yer alan Vakıflar Binası’na, hemen sonrasında da 1970’li senelerde Yenimahalle içerisindeki adresine taşınmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.