Cumhurbaşkanlığında diploması konusunda büyük yoğunluk

21

İran asıllı Generallerden Kasım Süleymani’nin öldürülmüş omasından sonra bölge üzerinde yükselmeye başlayan tansiyondan sonra Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Erdoğan, İran’ın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Hasan Ruhani ve ayrıca Irak Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Berham Salih’le bir telefon görüşmesi yaptı. Söz konusu görüşmeler esnasında, bölge üzerinde yer alan son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkilerin ele alınmış olduğu bilgisine ulaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmış olan yazılı açıklama içerisinde; ”Cumhurbaşkanımız görevinde bulunan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İran’ın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Hasan Ruhani ile birlikte Irak’ın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Berham Salih’la birer telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmeler üzerinde, bölge içerisindeki son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler ele alınmış bir durumdadır” ifadelerine yer verildi.

Irak’ın Kerkük kenti içerisinde yer alan koalisyon güçlerine 27 Aralık tarihinde gerçekleştirilen saldırı kapsamında 1 tane Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı yaşamını yitirmiş, 4 tane Amerikan ile birlikte 2 tane de Irak askeri yaralanmış idi.

Bu durumun üstüne Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı, söz konusu bu saldırıdan sorumlu tutmuş olduğu Haşdi Şabi güçlerine bağlı olarak faaliyet gösteren Hizbullah Tugayları (Ketaib Hizbullah) adlı örgüte ait Irak ile birlikte Suriye üzerinde yer alan beş tane hedefi vurmuş oldukları duyurusunda bulunmuştu. Söz konusu bu saldırılar esnasında 28 kişinin yaşamını yitirdiği, 48 kişinin ise yaralanmış olduğu açıklaması yapılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.