Kira zam oranları kesinleşti

17

Enflasyon ile alakalı rakamların açıklanmış olmasıyla beraber kiralara gerçekleştirilecek zam oranı da kesinleşti. Daha öncesinde ÜFE baz alınıp yapılmakta olan kira artışıyla alakalı hesaplamalar, 2018 senesinden bu yana 12 aylık TÜFE ortalamalarının üstünden hesaplanmakta.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise, 2019 senesinin Aralık ayı içerisinde aylık bazda %0,74 seviyesinde, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) de %0,69 oranında bir artış göstermiş oldu. Senelik enflasyon tüketici fiyatları üzerinde %11,84 seviyesinde, yurt içindeki üretici fiyatları içerisinde de %7,36 seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üzerinde yer alan verilere bakılırsa, 2019 senesinin Aralık ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığı zaman, tüketicilerin fiyatları %15,18 seviyesinde, yurt içinde yer alan üretici fiyatları ise %17,56 oranında bir artış gösterdi. Buna bakılırsa da, kiralar için TÜFE üstünden gerçekleştirilecek artış oranı %15,18 seviyelerine geldi.

Yasal bir durumdaki kira artışıyla alakalı oran, kira sözleşmesinin dolmuş olduğu tarihi takip edecek ayın açıklanmış 12 aylık TÜFE konusundaki ortalama (%15,18 seviyesi) alınıp hesaplanmakta. Ev sahibi olanlar da bu söz konusu oranın üstünde bir artış yapamamakta. Ev sahibi olanlar yasal oranı aşıp bir zam yapmış olursa kiracıların da bu durumla ilgili olarak hukuksal yoldan dava açma konusunda bir hakkı bulunmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.