Amerika Irak’ta yer alan vatandaşlarına uyarı yaptı

17

Pentagon tarafından yapılmış olan yazılı açıklama içerisinde; ”Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusu, Başkan’ın vermiş olduğu talimatla beraber, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yabancı terör örgütü şeklinde tanınmakta olan İran Devrim Muhafızları Ordusunun Kudüs Gücü’nde Komutan olarak görevli Kasım Süleymani’yi öldürüp (bölge üzerinde yer alan) Amerika Birleşik Devletleri personelini koruma maksadıyla çok kararlı ve savunma maksatlı önemli bir adım atmış durumdadır.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. İran asıllı komutanın öldürülmesinden hemen sonra bölge üzerinde gerginlik artmış durumdayken Amerika Birleşik Devletleri, Irak içerisinde yaşamını sürdüren vatandaşlarına da uyarıda bulunmaya başladı.

Irak’ın başkenti olarak bilinen Bağdat içerisinde İran asıllı General Kasım Süleymani’nin öldürülmüş olmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri, Irak içerisinde yer alan vatandaşlarının ülkeyi hızlı bir şekilde terk etmesini talep etti.

Amerika Birleşik Devletleri, Irak içerisinde artmakta olan tehdit ile birlikte silahlı çatışma ve ayrıca terör eylemleri sebebiyle vatandaşlarına Irak’a seyahat gerçekleştirmemeleri hususunda uyarıda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanlığına ait web sayfası üzerinden yapılmış olan açıklama üzerinde; silahlı çatışmaların yanı sıra adam kaçırma ile birlikte terör eylemleri sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının Irak’a seyahat gerçekleştirmemeleri hususunda bir uyarıda bulunulmuş oldu. Açıklama üzerinde, Irak’ın farklı bölgeleri üzerinde batılı ülkelerle ilgili olarak bir takım tehditler bulunduğu da ifade edilmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.