Tüm dünyadan tepkiler gelmeye başladı

23

Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde kabul edilmiş olan tezkereden sonra dünya üzerinden ilk tepki ise darbeci Sisi yönetiminden gelmiş oldu. Al Jazeera ile birlikte Sky News Arabia’nın yapmış olduğu son dakika haberlerine bakılırsa, Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklama üzerinde tezkere kararı kınanmış durumdayken, parlamentonun almış olduğu söz konusu bu kararın Berlin sürecini tamamen olumsuz bir şekilde etkileyecek olduğu ifade edildi. Türkiye’nin ayrıca bir de BMGK’yı ihlal etmiş olduğunu ileri süren Kahire yönetimi, alınmış olan bu kararın Akdeniz bölgesi üzerinde istikrarı etkileyecek olduğunu da ifade etti.

Diğer taraftan Çavuşoğlu, Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’nde görevli olan Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Muhammed et-Tahir Seyyale’yle özel bir telefon görüşmesi yaptı. Seyyale, söz konusu bu görüşme esnasında Çavuşoğlu’na, Türkiye’nin vermiş olduğu bu desteğinin yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)nde yer alan Genel Kurulu içerisinde kabul edilmiş Libya’ya asker yollanmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı tezkeresiyle ilgili olarakta teşekkürlerini iletmiş oldu.

Al Jazeera tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Fas’ın Hükümeti sözcülerinden biri; ”Skhirat Anlaşması aslında çok önemlide bir referans ve bir de tarihi bir anlaşmadır. Libya krizini çözebilmek amacıyla her türlü çabayı göstermeye hazır bir durumdayız” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.