Seçim anketindeki sonuçlar çok şaşırttı

41

ORC isimli popüler bir Araştırma Merkezi 28 ila 31 Aralık tarihlerinde, 36 tane il içerisinde toplamda 2.980 kişiyi içerisinde barındıran özel bir anket yaptı. Anket içerisinde parti ile birlikte şahıs bazlı bir şekilde araştırma sonuçları derlenmiş oldu. Katılımcılar için; ”Yalnızca Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Ekrem İmamoğlu’nun yarışacak olduğu 2 adaydan oluşan bir cumhurbaşkanlığı seçimi esnasında oy tercihiniz hangisinden yana olur?” şeklinde soru soruldu. Katılımcıların tercihleri ise; %50,9 oranıyla Erdoğan olmuş durumdayken %34,2 oranındaki kişi de tercihini İmamoğlu’ndan yana kullanmış oldu.

ORC Araştırma Merkezi aracılığıyla, katılımcılar için; ”Bu pazar gününde özel bir seçim gerçekleşecek olsa hangi parti için oy verirsiniz” şeklinde bir başka soru daha soruldu. Katılımcıların ise %31’lik kısmı AK Partiyi tercih ederken %23,4’lük kısmı Cumhuriyet Halk Partisi, %14,1’lik kısmı Milliyetçi Hareket Partisi, %8’lik kısmı Halkların Demokratik Partisi, %4,2’lik kısmı İYİ Parti, %1,9’luk kısmı da Gelecek Partisi cevabını vermiş oldu.

Araştırmanın mevcut durumdaki sonuçlarından yola çıkıp AK Parti’nin, oyların %42,6’lık kısmını almış olduğu 2018 genel seçimlerinden bu zamana kadar %11 seviyesinde bir oy kaybedecek olduğu konusunda tahminler gerçekleştirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.