Ortaklık sona erdi

18

İtalyan asıllı UniCredit şirketi, Yapı Kredi bankasının %81,9’luk bir hissesine sahip durumda bulunan Koç Finansal Hizmetler’den çıkış gerçekleştirdi. UniCredit şirketi ile birlikte Koç Topluluğu bugün içerisinde Yapı Kredi bankası ile birlikte Koç Finansal Hizmetler’de yer alan payların devirleri aracılığıyla aralarında yer alan ortaklık sözleşmesinin fesh edilmesini kapsayan anlaşmaları resmi bir şekilde imzalamış oldu.

İşlemlerin sona ermesi ile beraber Koç Topluluğu ile birlikte UniCredit arasında yer alan iş ortaklığı sona ermiş bir durumdayken, Yapı Kredi bankası üzerindeki ortaklık yapısı da tekrardan düzenlenmiş olacak. UniCredit şirketi ile birlikte Koç Topluluğu’nun %50 ila %50 seviyesinde ortak konumunda yer aldığı Koç Finansal Hizmetler’in bütün hisseleri Koç Topluluğu’na geçmiş bulunacak.

Mevcut bir şekilde ise Yapı Kredi’nin %81,90 seviyesinde bulunan hissesi Koç Finansal Hizmetler’e ait bir durumdayken, işlem gerçekleştikten sonra Koç Topluluğu; Yapı Kredi bankasında yer alan sermayenin %9,04’lük bir kısmına direkt olarak, %40,95’lik bir kısmına da Koç Finansal Hizmetler üstünden dolaylı bir şekilde sahip bulunmuş olacak. UniCredit şirketi de Yapı Kredi sermayesi üzerinde direkt olarak %31,93 seviyesinde bir pay sahibi olmaktayken, Yapı Kredi bankasının geriye kalmış %18,08 oranına sahip hisseleri Borsa İstanbul üzerinde işlem görmeyi sürdürecek.. Söz konusu bu işlemlerin düzenleyici otoriteler içerisinden gereken onayların alınmasını takip edecek 2020 senesinin ilk yarısı içerisinde tamamlanması konusunda bir beklenti var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.