Irak başbakanı istifasını açıkladı

18

Komşuda baş gösteren işsizlik ile birlikte yolsuzluk ve de kamu hizmetleri konusundaki yetersizlikler sebebiyle hükümeti protesto etmeye başlayan göstericiler yaklaşık olarak iki aydan beri eylemlerini sürdürüyor. Ülke içerisinde büyük bir kaos ortamı hakim durumdayken Irak Başbakanı görevinde bulunan Adil Abdulmehdi’den istifa konusunda bir haber gelmiş durumda. Abdülmehdi istifa dilekçesini Meclis’e sunacak olduğu konusunda bir duyuruda bulundu.

Bağdat kentiyle ülkenin güney kısmında yer alan kentlerden bazıları 1 Ekim tarihinden bu zamana kadar hükümet karşıtı bir takım gösterilere sahne olmuş durumdayken, hükümet sürekli olarak göstericileri dağıtabilmek amacıyla çok sert müdahale talimatları vermekteydi. Irak’ın İçişleri Bakanlığında sözcü görevinde bulunan Saad Maan, gösteriler esnasında 300 taneden çok kişinin yaşamını yitirdiğini, 6.107 kişinin ise yaralanmış olduğunu ifade etti.

Ülke içerisinde meydana gelen kaos ortamından sonra Irak Başbakanı görevinde bulunan Adil Abdulmehdi istifa edecek olduğu konusunda açıklamada bulundu. Abdulmehdi, istifa dilekçesini de Meclis’e sunacak olduğu konusunda bir duyuru yaptı

Irak içerisinde işsizliğin yanı sıra yolsuzluk ile birlikte kamu hizmetleri konusundaki yetersizlikleri protesto edebilmek maksadıyla 1 Ekim tarihinde başlamış olan gösteriler esnasında şu zamana dek 300 taneden çok kişi yaşamını yitirdi, 15.000 taneden çok kişi de yalanmış oldu.

Başkent Bağdat ilk sırada yer almak üzere orta ile birlikte güney bölgelerde yer alan kentler içerisinde süren gösteriler esnasında, İran’ın ülkede yer alan nüfuzuna yönelik başlayan tepkiler de dile getirilmiş oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.