Azerbaycan içerisinde yeniden seçim gündemde

16

Azerbaycan içerisinde yer alan iktidar partilerinden Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) mevcut durumdaki parlamentonun feshedilmesi amacıyla parlamentoya özel bir başvuruda bulunmuş durumda.

YAP’ın Genel Sekreteri görevinde bulunan Ali Ahmedov gerçekleştirmiş olduğu özel bir basın toplantısı esnasında, YAP Siyasi Konseyinin almış olduğu yeni tavsiye kararınca parti üyesi durumda bulunan milletvekillerinin parlamentonun feshedilmesi amacıyla parlamentoya özel bir müracaatta bulunduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan İlham Aliyev’in reformla alakalı politikasını desteklemek maksadıyla bu şekilde bir karar almış olduklarını belirten Ahmedov, böyle bir kararın ülkenin gelişmesi konusunda çok büyük bir katkı sağlayacak olduğunu da ifade etti. Ülke içerisinde pek çok alan üzerinde reform uygulanmakta olduğunu ve çok daha genç kadroların göreve getirilmiş olduğunu da anımsatan Ahmedov, yasama organlarının bu söz konusu reformaların dışında kalmamasının gerekli olduğunu düşündüklerine vurgu yaptı.

YAP’a üye durumdaki milletvekillerinin almış olduğu bu karar parlamento içerisinde müzakere edilmeye başlanacak ve kabul edilir ise, Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Aliyev’e gönderilmiş olacak.

Azerbaycan içerisinde parlamentoyla alakalı seçimler 1 Kasım 2015 senesi içerisinde gerçekleştirilmiş ve Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Aliyev’in genel başkanı olarak görevli bulunduğu YAP, 125 tane üyesi bulunan mecliste 71 tane sandalye kazanıp çoğunluğu elde etmeyi başarmıştı. Daha sonraki parlamentoyla alakalı seçimin Kasım 2020 tarihinde yapılması konusunda bir beklenti vardı..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.