NATO’nun Türkiye planına Amerika’dan itiraz

31

Suriye içerisinde terör örgütlerinden biri olan DEAŞ’la mücadelede bulunması amacıyla farklı bir terör örgütü olarak öne çıkan YPG / PKK terör örgütüne destek vermeye devam eden Amerika Birleşik Devletleri’nin bu tutumları NATO Konseyi içerisinde bir krize sebep oldu. Amerika Birleşik Devletleri, NATO Konseyi üzerinde Türkiye’ye yönelik olarak terör örgütlerinden biri olarak öne çıkan YPG / PYD tehditlerini içeriğinde barındıran güvenlik planının onaylanması konusunda itirazda bulundu. Plan paylaşılmış olduğunda YPG ile birlikte PYD ve PKK terör örgütüne destek vermiş olduklarından dolayı Amerika Birleşik Devletleri hukuki bir şekilde sorumlu bulunacak.

Diplomatik bir durumdaki kaynaklardan alınmış özel bilgilere bakılırsa, NATO’nun bir tanesi Rusya’ya karşı olmak üzere Baltık ülkeleriyle ilgili olarak, bir tanesi de güneyden gelebilecek tehditlere yönelik olarak Türkiye’yle alakalı olarak 2 tane güvenlik planı yer alıyor. Bu söz konusu planlar NATO Konseyi aracılığıyla onaylanıp 2 senede bir güncellenmekte ve yayımlanmakta.

Hazırlanmış olan son güvenlik planları ise NATO Konseyinin görevlileri tarafından onaylanmış bir durumda. Konseyin onaylamış olduğu plan içerisinde Türkiye’ye yönelik olarak görülen tehditlerin içerisinde YPG ile birlikte PYD ve PKK terör örgütü de yer alıyor. Fakat Amerika Birleşik Devletleri söz konusu bu planın onaylanmış bir durumda bulunmasına karşın buna itirazda bulundu. Bu söz konusu itirazdan hemen sonra birkaç tane ülke daha Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.