F-16 savaş uçakları test amacıyla uçuş yaptı

20

Ankara ili içerisinde F-16 savaş uçakları ve öteki hava araçları tarafından yüksek irtifa ile birlikte alçak irtifa üzerinde test uçuşları gerçekleştirildi. Söz konusu bu uçuşların, S-400 isimili hava savunma sistemleriyle uçaklar arasında yer alan radar bağlantılarının test edilebilmesi maksadıyla gerçekleştirilmiş olduğu bilgisine ulaşıldı.

Ankara Valiliği tarafından dün yapılmış olan yazılı açıklama içerisinde; ”Savunma Sanayi Başkanlığı’nın koordinesi ile yürütülmekte olan bir takım projeler dahilinde 25 ila 26 Kasım günlerinde Ankara’nın gök yüzünde, Valiliğimizin bilgisi kapsamında Hava Kuvvetlerimize ait bir durumda F-16 savaş uçakları ve öteki hava araçları tarafından alçak irtifa ve yüksek irtifa üzerinde test uçuşları gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer verildi..

Açıklamanın hemen sonrasında Başkent içerisinde bugün öğle saatleri itibariyle F-16 savaş uçakları ve öteki hava araçları havalanıp yüksek irtifa ile birlikte alçak irtifa üzerinde uçuş yaptı. Söz konusu bu uçuşlar ise, Kahramankazan ilçesi içerisinde yer alan, Mürted Hava Meydan Komutanlığı’nda konuşlanmış S-400 hava savunma bataryalarının üstünde ve etrafında gerçekleştirilmiş oldu.

Söz konusu bu uçuşların, Türkiye’nin Rusya’dan satın alım yaptığı S-400 isimli hava savunma sistemlerinin test ile birlikte eğitim faaliyetleri dahilinde gerçekleştirilmiş olduğu ifade edildi. Yüksek irtifa ile birlikte alçak irtifa üzerinde gerçekleştirilen uçuşlarla S-400 isimli hava savunma sistemlerinin uçaklarla arasında yer alan radar bağlantısının test edilmiş olduğu bilgisine ulaşıldı. Testle alakalı uçuşların yarın da süreceği bilgisine ulaşıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.