Çakar konusunda ısrarlar devam ediyor

34

Ak Parti’nin Antalya Milletvekili ve aynı zamanda eski Emniyet Genel Müdürü görevinde bulunan Kemal Çelik, trafik üzerinde geçiş üstünlüğü sağlamakta olan ”çakar lamba”nın yanı sıra eski ve şu anda mevcut durumdaki milletvekillerine geçiş üstünlüğü sağlayabilecek yasa teklifini Meclis’e sunmuş durumda.

Ak Parti’nin Antalya Milletvekili ve aynı zamanda eski Emniyet Genel Müdürü görevinde bulunan Kemal Çelik, mevcut durumda yer alan milletvekilleri ile birlikte 3.500 tane eski milletvekilinin arabalarına geçiş üstünlüğü sağlamakta olan ve çakar lamba takarak seyahat edebilmelerini ön görmekte olan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuş durumda. Sözcü tarafından yapılmış olan habere bakılırsa, teklif yasalaşmış olursa eski ve yeni bütün milletvekilleri ambulans araçları ile birlikte itfaiye araçları ve polis arabaları gibi, trafik üzerinde öncelikli geçiş üstünlüğünü kullanabiliyor olacak, kırmızı ışıkta geçerek, yolda yer alan hız sınırını aşmış olsalar bile herhangi bir ceza yazılamıyor olacak.

Teklifte yer alan 44. maddeye bakılırsa, Trafik Kanun’unda yer alan geçiş üstünlüğünü düzenlemekte bulunan 71. maddeye ”Görev ile birlikte hizmet gereklerinden dolayı geçiş üstünlüğüne sahip durumda bulunan araçlar” şeklinde bir bend ilave edilecek. Bu söz konusu madde ise ambulanslar ile birlikte yangına müdahale amacıyla giden itfaiye ya da polis arabaları gibi kritik öneme sahip araçlarla ilgili trafik üzerinde bir geçiş üstünlüğü sağlamakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.