Amerika’dan S-400 konusunda bir açıklama yapıldı

26

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri tarafında yer alan bir yetkiliye dayandırılmakta olan haber içerisinde, Amerika Birleşik Devletleri’yle Türkiye arasında yer alan ilişkilerin iyileşebilmesi amacıyla Türkiye’nin S-400’leri yok edebilmesinin yanı sıra iade edecek olması veyahut bir şekilde S-400 füzelerinden kurtulması konusunda bir gereklilik olduğu ifade edildi.

Gazetecilere verilmiş olan brifing içerisinde Türkiye’ye halen Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarının uygulanabilecek olduğu da ifade edilerek şu ifadelere yer verildi; ”CAATSA’nın dahilinde yaptırım yapabilmek halen olanaklı. Söz konusu bu yaptırımların kesin bir takvimi de bulunmuyor. Çin’e Rusya üzerinden bir savaş uçağı satın almasından dolayı aynı yasa dahilinde yaptırım uygulamalarının yapılması 9 ay devam etti.”

Amerika Birleşik Devletleri asıllı yetkilinin söz konusu bu açıklamalarından önce S-400 hava savunma sistemleriyle alakalı açıklama gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı görevinde bulunan Hulusi Akar; ”S-400 hava savunma sistemleri çalışmayı sürdürecek. Türk Silahlı Kuvvetleri personellerinin eğitim sürecini yaşamaya devam ediyoruz. Bunlar tamamen bitirildiği zaman planlamış olduğumuz faaliyet ne ise bunu uygulamış olacağız. Bu işin hiç bir şekilde şakası bulunmuyor. Türkiye’nin egemenlik ile birlikte bağımsızlığından hiç bir şekilde şüpheniz bulunmasın. S-400 hava savunma sistemi üzerinde dost ve düşman tanıma sistemleri yer alacak ve bir problem de yaşanmamış olacak. S-400 hava savunma sistemlerinin 1. filo 2 bataryası da intikal etmiş bir durumda. Şu an içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin eğitimleriyle birlikte kurulum aşaması gerçekleştirilmektedir.” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.