Kılıçdaroğlu’ndan EYT açıklaması

25

Son günler içerisinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın problemleri hiç bir şekilde gündemden düşmüyorken Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Erdoğan bu konuya da son noktayı koymuş idi. EYT’liler ile alakalı olarak ”Yapmayacağım, seçim kaybedecek olsam dahi bu iş içerisinde yokum.” ifadelerine yer veren Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhuriyet Halk Partisi’nin lideri görevinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir yanıt gelmiş oldu. Kılıçdaroğlu açıklamasında; ”Receğ Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bugüne dek gerçekleşen hiçbir problemi çözmedi, söz vermekteyim bu problemi biz çözmüş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı görevinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın problemlerini çözecek olduklarını ifade ederek; ”Erdoğan ile birlikte iktidarı, Türkiye’nin bu zamana kadarki hiçbir probleminin çözmedi, tam aksine problemler üretti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bir söz vermekteyim, Türkiye içerisine yer alan tüm problemleri, tamamen akılcı, çok daha tutarlı politikalar ile istişare edip çözeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Emeklilikte Yaşa Takılmış olanların sayısı ortalama olarak 6 milyon kişi seviyelerinde olup hemen emekli olmaya hak kazanabileceklerin sayısı da 1 milyon kişinin daha üstünde. Emeklilikte Yaşa Takılanların emeklilik olanağı tanınmasının ise sosyal güvenlik sistemi üzerine toplamdaki maliyeti de 10 senede 700 Milyar Türk Lirasının üstünde olacağı da tespit edilmiş durumda. Fakat emeklilikte yaşa takılmış olanlara bakılırsa düzenleme gerçekleştirildi yalnızca 700.000 kişi hemen emekliliğe hak kazanacak ve bunun ise maliyeti senelik olarak 10 milyar Türk Lirasının biraz üstüne çıkmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.