Memur emeklisi olanlara Ocak ayında zam gelebilir

21

Ocak zammıyla ilgili olarak yalnızca SSK ile birlikte Bağ- Kur emeklisi olanlar değil, memur emeklisi olanlarında gözleri enflasyon verilerine dönmüş durumda. Maaşlara Ocak içerisinde %4’lük zam yapılmasına ek olarak, 2019 senesinin 2. yarılık kısmında enflasyon %5’i aşmış olursa farkta yansıtılacak olduğundan dolayı memur emeklisi olanlar verileri yakından izlemekte.

Temmuz – Ekim arasında yer alan enflasyon %5,31 çıkmış olmasıyla memur emeklisi olanlara da %0,31’lik bir fark oluşmuş durumda. böylelikle de Ocak ayındaki zam %4,31’e kadar ulaşmış oldu. Kasım ile birlikte Aralık enflasyonuna bakılarak fark yani emekli olanların zam oranları artmış olacak ya da azalmış olacak.

Yeni Ekonomi Programı içerisinde yer alan enflasyon tahminine bakılırsa söz konusu fark %1,65, beklentiyle alakalı anket bakılırsa da %2,3 olarak karşımıza çıkmış olacak. hala en düşük seviyede yer alan memur emeklisinin aylık 2.522 Türk Lirası tutarında. Söz konusu bu maaş, %4,31 oranındaki artışa bakılırsa 2.631 Türk Lirası tutarına kadar ulaşmış olacak. Eğerki Ocak ayında yer alan zam %1,65 oranındaki enflasyon farkı ile birlikte %5,65’e kadar çıkmış olursa bu söz konusu maaş 2.665 Türk Lirası tutarına, %2,3 oranınaki bir farkla da %6,3’e ulaşır ise 2.681 Türk Lirası tutarına yükselmiş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.